Merhaba,

Cumartesi akşamları benim için haftanın tüm yorgunluğunu attığım terapi saatleri oluyor. Genelde güzel sofralar kurup, bazen arkadaşlarımızla, bazen de eşim Demet’le birkaç saat dinlenerek geçirmek harika bir şey! Bu, uzun yıllardır süregelen bir alışkanlık oldu. Bu haftaki blog yazımda, akşamki konseptimiz olan nostalji gecesi için Türk sinemasının unutulmaz klasiklerinden biri olan “Vesikalı Yarim”i seçtik.

Yazımın sonuna koymayı düşündüğüm Şükran Ay ile film müzikleri ve döneme ait şarkılar listemi en başta paylaşmak istedim.

https://deezer.page.link/kEqbgepEw4xfeYFu6 Yazıyı okurken yada Film’i izledikten sonra bu linki tıklayıp dinyelebilirsiniz.


Vesikalı Yarim, 1968 yapımı siyah-beyaz Lütfi Akad filmidir.[1] Hüzünlü bir aşk hikâyesini anlatan film, özgün sinema diliyle, Türk sinemasının klasiklerinden sayılmaktadır. Filmin başrollerini Türkan Şoray ve İzzet Günay paylaşmaktadır. 1968 Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde En İyi 2. Film ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine layık görülmüştür.

İlk olarak film senaristi Safa Önal’ın senaryo’yu yazma hikayesini dinleyelim.

Alnimdaki biçak yarasi
Senin yüzünden;
Tabakam senin yadigarin;
‘Iki elin kanda olsa gel’ diyor
Telgrafin;
Nasil unuturum seni ben,
Vesikali yarim?
Orhan Veli Kanık

Adını Orhan Veli‘nin Tahattur şiirinden alan filmin senaryosu, Sait Faik Abasıyanık‘ın 1948 yılında yayımlanan Lüzumsuz Adam adlı kitabında yer alan Menekşeli Vadi öyküsünden senarist Safa Önal tarafından uyarlanmıştır

Filmin başrol oyuncusu İzzet Günay’dan da filmin hikayesini izleyelim.

Konusu

“Vesikalı Yarim”, İstanbul’un arka sokaklarında geçen hüzünlü bir aşk hikayesini konu alır. Manav Halil (İzzet Günay) ile pavyon kadını Sabiha’nın (Türkan Şoray) yolları kesişir ve aralarında imkansız bir aşk doğar. Halil, sıradan ve sakin hayatını geride bırakıp Sabiha’nın renkli ama zorlu dünyasına adım atar. Ancak sosyal ve kişisel engeller bu aşkın önüne çıkar.

Manav hala olduğu yerde duruyor. Merak edenler için ” Kumkapı Polis Merkezi” karşısında
https://maps.app.goo.gl/Mxot3tEwJbUuo4GY6 google Maps

1968

Neden İzlemelisiniz?

  1. Etkileyici Performanslar: Türkan Şoray ve İzzet Günay’ın unutulmaz oyunculukları, filmi bir klasik haline getiren en önemli unsurlardan.
  2. Gerçekçi Hikaye: Safa Önal’ın senaryosu, dönemin sosyal gerçeklerini ve bireysel dramları etkileyici bir şekilde yansıtıyor.
  3. Yönetmenlik: Lütfi Ö. Akad’ın ustalıklı yönetimi, filmin her karesinde kendini gösteriyor. Özellikle mekan seçimleri ve atmosfer yaratma konusundaki başarısı takdire şayan.
  4. Müzikler: Filmin duygusal yoğunluğunu artıran önemli bir unsur.

Filmden Akılda Kalanlar

  • Unutulmaz Replikler: “Ben sana mecburum bilemezsin…”
  • İkonik Sahneler: Halil ve Sabiha’nın buluşmaları, İstanbul sokaklarında geçen sahneler.

İzleme Önerisi

“Vesikalı Yarim”, nostalji rüzgarlarına kapılmak ve unutulmaz bir aşk hikayesine tanıklık etmek isteyenler için mükemmel bir seçim. Filmi izlerken bir mendil bulundurmanızı öneririm, çünkü duygusal sahneler sizi derinden etkileyebilir.

Restorasyonlu Hali ile buradan izleyebilirsiniz. paylaşmak isterseniz https://www.youtube.com/watch?v=j8qdnqwjRJA